wszystko o żurawkach

 

 
 
 

Jedną z ciekawszych roślin jakie możemy uprawiać w naszych ogrodach jest żurawka (Heuchera). Ta niewielka, urocza bylina z rodziny skalnicowatych występuje w ponad 50-ciu gatunkach, ale w uprawie spotyka się przede wszystkim jej liczne mieszańce nazywane żurawkami ogrodowymi.


Charakterystyka ogólna


Największą ozdobą żurawek są ich niespotykane, barwne liście. Zwykle są klapowane, o sercowatym lub niemal okrągłym kształcie i ząbkowanych lub karbowanych brzegach. Wyrastają na długich, cienkich ogonkach wprost z podziemnego kłącza i tworzą gęstą, zwartą kępę wysoką na ok. 20-40 cm. Spomiędzy liści w ciągu sezonu wegetacyjnego (V-VIII) wyrastają dość długie pędy kwiatostanowe, na końcu których rozwijają się wiechowate kwiatostany złożone z bardzo małych kwiatków, zwykle w kolorze różowym, białym, purpurowym lub kremowym. Mimo iż na ogół nie stanowią one istotnego waloru dekoracyjnego, u niektórych odmian są bardziej okazałe i zdecydowanie górują nad resztą rośliny, stanowiąc ciekawe uzupełnienie oryginalnych liści.


Wymagania uprawowe


Żurawki nie są roślinami szczególnie wymagającymi i o ile zapewnimy im odpowiednie stanowisko, nie sprawiają większych kłopotów i rzadko chorują. Najlepiej rosną na glebach obojętnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, stosunkowo wilgotnych i dobrze uprawionych. Nie znoszą przesuszania i na brak wilgoci w podłożu szybko reagują więdnięciem liści. Preferują stanowiska półcieniste, gdyż w słońcu łatwo wysychają, a na liściach mogą pojawić się plamy, natomiast w cieniu barwa liści staje się mniej wyrazista. Żurawki na ogół dość dobrze znoszą zimowe temperatury panujące w naszym kraju, mimo to cenniejsze okazy warto jesienią okrywać, gdyż wyjątkowo silne mrozy mogą roślinę poważnie uszkodzić. Kiedy uprawiamy w ogrodzie żurawki, powinniśmy pamiętać, że po kilku latach dorosłe egzemplarze należy odmłodzić, gdyż kępy stają się zbyt wyrośnięte i tracą ładny wygląd.

Żurawki najlepiej rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp lub sadzonki pędowe, które w nowym miejscu przyjmują się stosunkowo dobrze.


Żurawki

Żurawki

Odmiany


Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość różnorodnych odmian tej wyjątkowo dekoracyjnej rośliny, a mimo to każdego roku pojawiają się kolejne propozycje hodowców, dostarczających odmiany o coraz bardziej wyszukanych liściach, piękniejszych kwiatach i większej odporności na niesprzyjające warunki. Wśród żurawek można więc spotkać rośliny o liściach bordowych (np. „Palace Purple” ,„Obsidian” czy „Purple petticoats”), ciemno- i jasnożółtych oraz złotych (np. „Amber Waves”, „Lime Rickey” „Caramel”, „Citronelle”, ), różowych lub czerwonych (np. „Berry Smoothie”, „Fire Chief”), pomarańczowych (np. „Georgia Peach”, „Peach Crisp”, „Creme Brulee”), zielonych lub srebrzystych (np. „Peppermint Ice”, „Mint Frost”, „Prince of Silver”), żyłkowanych lub marmurkowych (np. „Regina”, „Vienna”, „Frosted Chocolate”, „Beaujolais”, „Brown Sugar”, „Circus”, „Encore” „Green Spice”), pstrych (np. „Midnight Rose”), wielobarwnych (np. „Beauty Color”, „Stoplight”, „Gauguin”, „Delta Dawn”,), dekoracyjnie pofałdowanych (np. „Sashay”, „Purple petticoats”) oraz zmieniających barwę w trakcie sezonu (np. „Autumn Leaves”). U niektórych żurawek ozdobą są również dość duże kwiatostany, które można nawet ścinać do wazonu lub zasuszać na zimę (np. „Splendens”, „Strawberry Swirl”, „Cinnabar Silver”, „Firefly:, „Pluie de Feu”, „Lipstick”).

Kwitnąca żurawka

Kwitnąca żurawka



Gatunki


Poza najbardziej typową żurawka mieszańcową (ogrodową), w uprawie spotyka się niekiedy także kilka innych żurawek. Do najciekawszych gatunków należą:

 

żurawka krwista (Heuchera sanguinea) – o jajowatych, niezbyt dużych, ząbkowanych liściach, tworzących kępę wys. ok. 40 cm. Od maja do lipca na roślinie rozwijają się lepkie pędy kwiatostanowe, osiągające wysokość ok. 40 cm. Na ich szczycie rozwijają się luźne, wiechowate kwiatostany złożone z małych, krwistoczerwonych kwiatów.  

 

żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) – posiadająca nieco większe liście niż poprzedni gatunek, ale mniejsze, kremowe kwiaty, rozwijające się na pędzie kwiatostanowym od maja do sierpnia. 

 

 

żurawka drżączkowata (Heuchera ×brizoides) –mieszaniec obu powyższych gatunków, charakteryzujący się dość dużymi jak na żurawkę kwiatami w kolorze różowym, które rozwijają się na końcach długich pędów kwiatostanowych (ok. 60 cm. wys.) i wyraźnie poruszają się na wietrze, co ma odzwierciedlenie w nazwie gatunkowej.

żurawka owłosiona (Heuchera Villona) – posiada dość duże, zielone i miękko owłosione liście oraz drobne, białe kwiaty, pojawiające się na roślinie od VIII do X.

Żurawka - liście

 

Zastosowanie


Żurawki znakomicie wyglądają posadzone w jednogatunkowych grupach lub jako uzupełnienie kompozycji rabatowej. Ze względu na swój kępiasty i rozłożysty pokrój, dobrze sprawdzają się też jako rośliny okrywowe. Niższe odmiany mogą być sadzone w pojemnikach, na obwódkach rabat lub w ogródkach skalnych.

Żurawka

Żurawka


żurawki a opuchlaki

 Kiedy z dnia na dzień zdrowa roślina umiera, zastanawiamy się, co jest tego przyczyną. Często - jak w przypadku tych żurawek, które widac na zdjęciu - rośliny zostają zaatakowane przez żerujące w glebie larwy. Ich ulubionym miejscem jest szyjka korzeniowa - obcinają korzenie, co prowadzi do nagłego obumarcia rośliny.
W takim miejscu można znaleść larwy opuchlaka, chrząszcza, który latem złożył w podłożu jaja. Po krótkim czasie wylęgły się z nich larwy, które rozpoczęły żerowanie, a ich celem jest przezimowanie w glebie. Nie możemy do tego dopuścić. Larwy usuwamy, jeśli roślina jest w donicy - przesiewamy ziemię, a rośliny ratujemy robiąc z nich sadzonki.
 
Jest łatwy sposób rozmnażania żurawek polegający na oderwaniu od rośliny bocznego odrostu tzw. krótkopędu. Sadzonki umieszczamy w ziemi ogrodowej zmieszanej z piaskiem. Musimy dbać o stałą wilgotność podłoża i nie dopuścić do przesuszenia. Po około 2-4 tygodniach sadzonki wypuszczą korzenie i nowe liście.
 
W przypadku zaatakowania przez larwy i pędraki większych powierzchni w ogrodzie należy stosować preparat biologiczny Larvanen.

BEAUTY COLOR-żurawka

Dekoracyjne i nie wymagające zabiegów pielęgnacyjnych rośliny- wystarczy posadzić i podlewać, nie chorują, nie wymarzają, szybko się aklimatyzują na nowym miejscu oraz dobrze znoszą przesadzanie. Dorastają do 20/30cm. Sadzić w zasadzie można wszędzie tylko typowa 'patelnia' im nie służy. Ze względu na duży wybór kolorów łatwo je wkomponować, nadają się do nasadzeń punktowych ( 4 / 5szt na metr kwadratowy ), sprawdzają się jako rośliny zadarniające ( około 9szt na metr kwadratowy) ale można je również sadzić w donicach myśląc o balkonach lub tarasach. Polecam osobom, które chcą ożywić ogród i wprowadzić kolor, a nie mają zbyt dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Zimą nie tracą części nadziemnej, wiosną porządkując ogród należy jedynie oczyścić je z brzydszych liści i czekać na nowe przyrosty. Tak więc dzięki nim nasz ogród wygląda atrakcyjnie praktycznie cały sezon aż do chwili gdy zostaną przykryte śniegiem. Dekorują i w listopadzie gdy większość roślin to tylko wspomnienie i w marcu gdy inne rośliny jeszcze nie obudziły się do życia.


CRIMSON CURLS-żurawka

Bylina należąca do rodziny skalnicowate.

Ze względu na różnobarwne liście niezwykle dekoracyjne rośliny.

Odmiana "Crimson Curls" posiada ciemnobordowe liście,  bardzo mocno pofalowane.

Tworzy kępy osiągające 35 cm średnicy. Najczęściej nie przekracza 20 cm wysokości.


AUTUM LEAVES-żurawka

Odmiana "Autumn Leaves" charakteryzuje się zmieniającym w trakcie wegetacji zabarwieniem liści. Wiosną liście są aksamitno jasnoczerwone, natomiast późnym latem rdzawoczerwone z wyraźnym ciemiejszym żyłkowaniem. Roślina dorasta do 20 cm wysokości, tworząc kępy o średnicy 40 cm. Od maja do lipca pojawiają się białoróżowe kwiaty, zebrane w luźne wiechy wysokości 45 cm, które nadają się do cięcia. Żurawki sadzi się na rabatach, w ogrodach skalnych, wykorzystać je można do tworzenia barwnych plam lub obwódek. Nadają się również do uprawy pojemnikowej do przyozdabiania tarasów i balkonów. Żurawki wymagają gleby świeżej, próchnicznej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Miejsce uprawy odm. "Autumn Leaves" powinno być ocienione lub o wystawie północnej, rośliny nie znoszą prażącego słońca. Podczas bezśnieżnych zim żurawki należy przykryć przewiewnym materiałem, np. gałązkami drzew iglastych.


PALACE PURPLE-żurawka

Odmiana "Palace Purple Select" sadzona w grupach na rabatach, skalniakach oraz jako roślina obwódkowa przyciąga wzrok swoimi dekoracyjnymi, brązowo-czerwonymi liśćmi, które są zimozielone. Rozety liści osiągają wysokość 30 cm. Drobne kwiaty koloru kremowego, zebrane w luźnych wiechach wyrastają ponad liście na wysokość do 60 cm. Pojawiają się one w czerwcu i drżą na wietrze do sierpnia, nadają się do cięcia. Rośliny nadają się do wysadzania na rabatach, do tworzenia obwódek, do wysadzania w ogrodach skalnych, a także w pojemnikach do ozdabiania tarasów i balkonów. Żurawki wymagają gleby świeżej, próchnicznej, żyznej o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Miejsce uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste, umiarkowanie wilgotne. Wszystkie Heuchery nie znoszą prażącego słońca. Podczas bezśnieżnych zim żurawki należy lekko przykryć przewiewnym materiałem, np. gałązkami drzew iglastych


MELTNG FIRE-żurawka

Nowa odmiana żurawki o mocno pofalowanych, ciemno czerwonych liściach, które w trakcie sezonu zmieniają kolor na bordowo-fioletowy. Zwarta kępa nowych i starszych, sercowatych liści tworzy ciekawą mieszankę barw. Dorasta do 20-30 cm wysokośći i około 40 cm szerokości.
Kwiatostany posiadają liczne, białe lub koralowe dzwonkowate kwiaty, kwitną V-VI. Kwiaty miododajne, przyciągają motyle i pszczoły do ogrodu. Łodygi z kwiatostanami osiągają do 45 cm wysokości. 

Sadzić na stanowisku w półcieniu. Gleby żyzne, próchniczne, średnio wilgotne, przepuszczalne lub dobrze zdrenowane. Jeśli roślina rośnie w pełnym słońcu, ważne jest zapewnienie jej stałej umiarkowanej wilgotności podłoża. Liście mogą się przebarwiać i zasychać w upalne, słoneczne dni.


PEACH CRISP-żurawka

Odmiana "Peach Crisp" posiada niepowtarzalne, silnie pofalowane liście, bardzo zmienne kolorystycznie, najmłodsze intensywnie czerwono-różowe w miarę rozwoju płowiejące do pomarańczowego, potem bursztynowego by ostatecznie nabrać oliwkowo-zielonego koloru, bardzo podobne do odmiany "Marmalade" z tym że o ciemniejszym zabarwieniu. Pod spodem blaszki liściowe purpurowe, dorastają do 4 – 6 cm długości. Roślina zaliczana do średniej wielkości odmian żurawki, dorasta o 15 cm wysokości, przy 35 cm średnicy. Kremowe kwiaty od maja do czerwca, wznoszą się na 40 cm łodyżce. Żywotna i łatwa w uprawie bylina wymaga stanowiska słonecznego lub półcienia. Preferuje gleby przepuszczalne i żyzne. Sadzona w pojemnikach jak i w gruncie urozmaici rabaty, ogród skalny, miejsca pod krzewami. W bezśnieżne zimy należy okryć.


BRASS LANTERN-żurawka

Mieszaniec powstał w wyniku skrzyżowania żurawki z tiarellą. Unikatowa, wielobarwna żuraweczka "Brass Lantern" urzeka swym gęstym, krzaczastym pokrojem, dorasta do 50 cm przy 60 cm srednicy. Duże ( do 8 cm), matowe, okrągło klapowane dachówkowato ułożone liście. Pomarańczowo - brązowe, z ciemnym bordowym rysunkiem wzdłuż głównego unerwienia. Jesienią przebarwiają się na ciemnozielony kolor. W czerwcu i lipcu pojawiają się kwiaty kremowobiałe w kształcie drobnych dzwonków. Polecana na stanowiska słoneczne osłonięte i półcieniste. Preferuje gleby przepuszczalne i żyzne, nie toleruje zastoisk wodnych. Polecana do sadzenia na rabatach, w ogrodach skalnych oraz jako roślina obwódkowa. Posadzona w większych grupach doskonale pełni rolę byliny okrywowej. Bardzo efektownie wygląda w pojemnikach, będąc interesującą dekoracją balkonu, tarasu.


RIO-żurawka

 

Bardzo interesująca nowa odmiana "Rio" zwraca uwagę swym ognisto - pomarańczowym wybarwieniem liści, które jest zmienne w okresie wegetacji. Duże liście w szerokiej gamie kolorów: od jasnego pomarańczowego przez brzoskwiniowy, po brudna brązową czerwień, na stanowiskach słonecznych wybarwia się do jasnego bursztynu. Liście pokryte są delikatnym szarym nalotem, przecięte delikatnymi, ciemniejszymi nerwami. Roślina dorasta do 20 cm wysokości, tworząc zwarte kępy o średnicy 20 cm. Długo kwitnąca żurawka, kwitnie od maja do października obsypuje się drobnymi białymi kwiatami, które zebrane są w delikatne wiechy, na bordowych łodygach unoszące się na wysokości 55 cm .Żurawki sadzi się na rabatach, w ogrodach skalnych, wykorzystać je można do tworzenia barwnych plam lub obwódek. Nadają się również do uprawy pojemnikowej do przyozdabiania tarasów i balkonów. Żurawki wymagają gleby świeżej, próchnicznej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Miejsce uprawy powinno być ocienione lub o wystawie północnej. Podczas bezśnieżnych zim żurawki należy przykryć przewiewnym materiałem, np. gałązkami drzew iglastych.


Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW