Mutacja dosyć spektakularnej odmiany 'Sashay', która do niedawna była u nas nieosiągalna - a gdy już pojawiała się w ofercie, to zazwyczaj okazywała się być czymś innym.
Mutację tą charakteryzuje brak różowego zabarwienia spodniej strony liści - co jest typowe dla zwykłego 'Sashaya'. Jednocześnie wielkość oraz faktura liści jest taka sama, co czynią ta odmianę bardzo atrakcyjną.Świetnie nadaje się do zestawień kolorystycznych jak i zestawień, w których kontrastujemy rośliny o różnych kształtach i fakturach liści.Rośnie bardzo szybko, kępa ma kształt i wielkość taką jak u zwykłej 'Sashay'. Godna polecenia, chociaż ciężko ją dostać - raczej nie jest dostępna w regularnej sprzedaży.
duża żurawka dorastająca do 30cm wysokości i około 40cm szerokości
liście: z wierzchu zielone, młode jasno zielone, spód mocno różowy co bardzo efektownie wygląda. Mocno postrzępione i powcinane
kwiaty: kremowe, ale drobne i mało dekoracyjne.
optymalne stanowisko: pół-cieniste/ słoneczne
-liście mocno wywinięte do góry uwidoczniają różową, dolną stronę co powoduje ją taką wyjątkową i charakterystyczną.
-Szybko przyrasta, nie ma z nią problemów
- na rynku można spotkać także mutację tej odmiany, która ma zielony spód liścia (Green Sashay)
Liście nowej odmiany "Paprika" są duże, pomarszczone, pięknie przebarwiające się podczas całego sezonu wegetacji. Wiosną i jesienią w odcieniach różu, świetlistej pomarańczy, przypalonego karmelu, wraz z uplywem czasu czerwienieją. Liście pokryte są delikatnym szarym nalotem, przecięte ciemniejszymi nerwami. Roślina dorasta do 20 cm wysokości, tworząc zwarte kępy o średnicy 35 cm. Od maja do lipca pojawiają się kremowe - białe kwiaty, zebrane w luźne wiechy wysokości 50 cm, które nadają się do cięcia. Żurawki sadzi się na rabatach, w ogrodach skalnych, wykorzystać je można do tworzenia barwnych plam lub obwódek. Nadają się również do uprawy pojemnikowej do przyozdabiania tarasów i balkonów. Żurawki wymagają gleby świeżej, próchnicznej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Miejsce uprawy powinno być ocienione lub o wystawie północnej. Podczas bezśnieżnych zim żurawki należy przykryć przewiewnym materiałem, np. gałązkami drzew iglastych.
Ze względu na różnobarwne liście niezwykle dekoracyjne rośliny.
Odmiana "Malachite" posiada niezwykle atrakcyjnie ubarwienie i bardzo mocno pofalowane liście.
W zależności od pory roku ubarwienie zmiania się od czerwono-różowych wiosną, przez jasnopomarańczowe po oliwkowo-zielone podczas lata.
Tworzy kępy osiągające 30 cm średnicy. Najczęściej nie przekracza 25 cm wysokości. Pokrój zwarty.
Białe kwiaty, pojawiają się od maja do czerwca, zebrane w luźne wiechy. Nie są one jednak tak atrakcyjną dekoracją jak liście.
Żurawki spotkać można na rabatach i w ogrodach skalnych. Idealnie sprawdzają się jako rośliny obwódkowe. Wykorzystywane do tworzenia barwnych plam. Dobrze radzą sobie jako rośliny pojemnikowe, przyozdabiające tarasy i balkony.
Gleba powinna być świeża, żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna. Stanowisko półcieniste do cienistego.
bylina dorastająca do 40cm wysokości. Tworzy zwartą kępę. Liście: bardzo ozdobne, jajowate lub nerkowate, klapowane i ząbkowane. Utrzymują się przez cały sezon. Kwiaty: drobne, bardzo liczne, dzwonkowate, ok. 1cm długości, koloru karminowo czerwonego, w wiechowatych kwiatostanach. Kwitnie V-VII w następnym roku po wysadzeniu.
Odmiana 'Twilight' charakteryzuje się czarno-szarymi liśćmi rozmieszczonymi symetrycznie. Jesienią przebarwiają się na różowo-brązowo. Kwiat w kolorze białym.
Zastosowanie: Doskonale nadaje się na rabaty i skalniaki oraz jako roślina obwódkowa lub dopojemników. Stosowana również jako roślina okrywowa i na kwiat cięty.
Wymagania: gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Lubi miejsca słoneczne. Na zimę wymaga okrycia.
Żurawka o dużych liściach w soczystym zielonym kolorze. Kwitnie okazałymi białymi kwiatostanami. Lubi półcieniste stanowiska. Ładnie komponuje się z bylinami o mieczowatych liściach – irysami, liliowcami. Twórca odmiany: Martha Simon-Pindale (USA), 1994r.; gatunki wyjściowe: Heuchera villosa; kwitnienie obfite; szerokość kępy liści: 60 cm; wysokość pędu kwiatostanowego: 80 cm; podłoże żyzne i próchniczne, znosi dodatek gliny
"Apple Crisp", zwraca na siebie uwagę soczyście zielonymi, silnie powcinanymi i pofalowanymi liśćmi, z podkreślającymi urodę kontrastującymi białymi żyłkami. Jesienią brzegi liści przebarwiają się na żółto. Na przełomie maja i czerwca ukazują się liczne białe kwiaty na krótkich łodygach, wzniesione nad kępą liści. Piękna, kompaktowa bylina osiąga do 30 cm wysokości, przy tej samej średnicy. Polecana na stanowiska słoneczne i do półcienia. Preferuje gleby przepuszczalne i żyzne. Sadzona do tworzenia barwnych kompozycji z niskimi trawami, konwalnikiami, czy też innymi żurawkami. Do dekoracji balkonów, tarasów w różnych pojemnikach, do okrywania mniejszych powierzchni, obsadzania rabat, ogrodów skalnych. Zarówno liście jak i kwiaty nadają się do bukietów. Jesienią należy usunąć suche liście i kwiaty.
Żuraweczka 'Solar Eclipse' ma okazałe, groniaste kwiatostany, umieszczone na wzniesionych ponad liście, nieulistnionych pędach o długości 40cm, złożone z licznych, puszystych, gwiazdkowatych, białych kwiatów, które rozwijają się od kwietnia do czerwca. Odziomkowe, sercowate, klapowane liście wyrastają na długich ogonkach liściowych, do wysokości 25cm. Są one niezwykle dekoracyjne, czerwonobrązowe z jasnozielonym obrzeżeniem i nerwami głównymi oraz lekko pofalowanymi brzegami. Kępy roślin tej odmiany osiągają średnicę 40cm.
Żuraweczki najlepiej rosną w półcieniu (szczególnie korzystny jest dla nich popołudniowy cień). Mogą również rosnąć w całkowitym cieniu np. krzewów lub pod koronami drzew, ale wówczas ich wzrost jest mniej intensywny, a kwitnienie mniej obfite i dekoracyjne. Żuraweczka 'Solar Eclipse' toleruje również większe nasłonecznienie. Najkorzystniejszym podłożem jest dla niej dobrze zdrenowana żyzna gleba, o dużej zawartości próchnicy i pH 5,6-6,7. Choć jest dość odporna na suszę i nie znosi zalewania, ale podczas długotrwałych niedostatków wody powinna być nawadniana regularnie, niewielkimi dawkami wody. Żuraweczka 'Solar Eclipse' jest mrozoodporna. Uprawiana w łagodniejszym klimacie pozostaje zimozielona, a jej liście sa dekoracyjne przez cały rok, jednak najpiękniej wygląda wiosną i jesienią, kiedy to uzyskuje najpiękniejsze barwy. Mimo swej mrozoodporności, w surowe, bezśnieżne zimy żuraweczki mogą przemarzać (dlatego powinny być okrywana na zimę np. stroiszem.), a w szczególnie mokre - wygniwać. Na tym samym miejscu żuraweczki nie powinny rosnąć dłużej niż 3-4 lata. Po tym okresie powinno się je przesadzić w inne miejsce, a przy okazji można je rozmnożyć poprzez podział roślin.
"Alabama Sunrise" atrakcyjna jest ze względu na swoje zmienne zabarwienie wraz z nadchodzącymi porami roku. Jest jedną z większych żuraweczek dorasta do 40 cm wysokości, przy 50 cm średnicy. Liście do 5 cm szerokości, okrągło klapowane z ostrymi wcięciami. Kolor liścia na początku limonkowożółty z czerwonym unerwieniem, późnym latem zielonkawy z czerwonymi nerwami, zaś jesienią starsze liście przebarwiają się pomarańczowo-różowo z ciemnoczerwonymi nerwami. Kwitnie od czerwca do lipca, kwiaty białe i drobne. Polecana do sadzenia na stanowiskach cienistych i do półcienia. Preferuje gleby przepuszczalne i żyzne, nie toleruje zastoisk wodnych. Używana do obsadzania rabat, ogrodów skalnych, w grupach pod krzewami i do sadzenia w pojemnikach.
Magnum'to gigant wśród żurawek, zupełna nowość na polskim rynku! Cechą charakterystyczną tej odmiany to ogromne liście o średnicy nawet 25cm, dorasta do 30-40cm wysokości i średnicy nawet 60cm. Barwy liści mienią się w odcieniach fioletu i bordo ze srebrzystym połyskiem na najmłodszych blaszkach liściowych, ozdobny jest także jaśniejszy marmurkowy wzorek podkreślany przez ciemniejsze unerwienie liści.
Heuchera to bylina o przeciętnych wymaganiach, lubi stanowisko cieniste lub pół cieniste oraz średnio żyzne, przepuszczalne gleby. Na stanowisku słonecznym również sobie radzą pod warunkiem stale wilgotnej gleby. Są w pełni mrozoodporne.