CZYM JEST PZD?

Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym kontynuującym ponad 120-letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. Związek prowadzi 4926 rodzinnych ogrodów działkowych, w których znajduje się 963 351 działek o łącznej powierzchni 43 236 ha (stan organizacyjny na 31.12.2013r.). Ponieważ działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby, przyjmuje się, że z działek korzysta blisko 4 miliony osób.

Czym są rodzinne ogrody działkowe (ROD)?
Rodzinne ogrody działkowe są to wydzielony obszary gruntu, składające się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową.

Celem rodzinnych ogrodów działkowych jest służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do ROD oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia. Tak więc poza wykorzystywaniem ich do prowadzenia upraw ogrodniczych, ROD pełnią również funkcje:
ekologiczne
- Przywracanie terenów zielonych społeczeństwu
- Ochrona środowiska przyrodniczego i podnoszenie standardów  ekologicznych otoczenia
- Ochrona składników przyrody i kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka
socjalne i zdrowotne
- Poprawa warunków bytowych społeczności miejskiej poprzez zapewnienie  warunków do prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby
- Zapewnianie terenów wypoczynkowych zarówno dla działkowców jak i mieszkańców miast poprzez ich otwieranie
- Propagowanie zdrowego stylu życia
społeczne i edukacyjne
- Tworzenie warunków do integracji społeczeństwa
- Propagowanie idei ogrodnictwa w społeczeństwie
- Prowadzenie działalności społecznej, wychowawczej w tym. m.in. współpraca ze szkołami, domami pomocy społecznej oraz innymi organizacjami społecznymi
 
Polski Związek Działkowców działa w oparciu o Ustawę z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych . Ustawa, uchwalona w trybie inicjatywy obywatelskiej, pod którą podpisało się ponad 900 000 Polaków, jest gwarantem trwałości i rozwoju ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Stoi na straży praw, z trudem osiągniętych przez działkowców. Ustawa zawiera regulacje skutecznie zabezpieczające istnienie i rozkwit ogrodów działkowych w Polsce oraz nadające działkowcom szereg praw, dzięki którym mogą bezpiecznie korzystać ze swoich działek. Do najważniejszych praw działkowców należą:
• prawo do bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogrody działkowe;
• prawo do korzystania działek na zasadzie konkretnego tytułu prawnego, podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej;
• prawo własności nasadzeń i obiektów usytuowanych na działce;
• prawo do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki;
• prawo do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu;
• prawo do działki zamiennej w razie likwidacji ogrodu;
• prawo do zachowania działki i pozostania w ogrodzie w razie zasadnego żądania zwrotu terenu ogrodu przez byłych właścicieli;
• prawo przejęcia działki po zmarłym działkowcu przez jego osoby bliskie.

Powyższe uprawnienia zapewniają działkowcom konieczne warunki do właściwego użytkowania działek. Ustawa nadaje rodzinnym ogrodom działkowym status urządzeń użyteczności publicznej, dzięki czemu stanowią one element socjalnej infrastruktury, która jest powszechnie dostępna dla wszystkich członków społeczności lokalnej, co rodzi ¬ po stronie gmin ¬ określone obowiązki wobec ogrodów, służących okolicznym mieszkańcom.
 
Kim są polscy działkowcy?
Wyniki przeprowadzonego w 2011 roku badania pokazały, że środowisko polskich działkowców jest bardzo zróżnicowane. Działki w rodzinnych ogrodach działkowych użytkują w praktyce wszystkie grupy społeczne i zawodowe, ludzie w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Polscy działkowcy to ludzie, którzy od wielu lat spędzają aktywnie czas na działkach w ROD, wykorzystując ją zarówno w sposób praktyczny, a więc pod uprawę zdrowych i tanich owoców i warzyw, jak i w celu atrakcyjnego i alternatywnego miejsca dla spędzania czasu w domu.
Zdecydowana większość ogrodów działkowych w Polsce położona jest w miastach. Najchętniej z ogrodów działkowych korzystają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich np. Warszawy, Katowic, Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Poznania, Łodzi, Krakowa.
 
PZD członkiem Biura Międzynarodowego
Polski Związek Działkowców jest od 1990 r. członkiem Międzynarodowego Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych. Wyrazem docenienia roli i znaczenia polskiego ruchu działkowego w Europie było zorganizowanie  w 1999 r. przez Polskę Międzynarodowego Seminarium Działkowców. Z kolei w 2007 r. odbył się w Krakowie XXXV Międzynarodowy Kongres Ogrodów Działkowych i Rodzinnych. Jego tematem była przyszłość ogrodów działkowych w Europie. W latach 2005-2008r. przewodnictwo w Międzynarodowym Biurze pełnił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

 

PZD teraz także na Facebooku

W świecie nieskrępowanego dostępu do Internetu i powszechnego wykorzystywania nowych form komunikacji – w tym m.in. mediów społecznościowych, dostrzegamy potrzebę wdrażania nowoczesnych rozwiązań, które przyspieszają i usprawniają informowanie społeczeństwa o sprawach ważnych. Dlatego Polski Związek Działkowców uruchomił swój oficjalny profil na Facebooku.

Korzystając z narzędzi  tego najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, chcemy regularnie prezentować Państwu treści w formie tradycyjnych wiadomości, ale również dołożymy starań, by profil urozmaicać formami multimedialnymi. Zachęcamy wszystkich obecnych, byłych i przyszłych działkowców do odwiedzania naszego profilu. Wierzymy, że będzie to miejsce chętnie i często przez Państwa odwiedzane. Gorąco zachęcamy do Polubienia nas!

Profil Polskiego Związku Działkowców na Facebooku znajduje się TUTAJ

 


JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM

Kto może zostać działkowcem?


Możliwość zostania działkowcem jest otwarta dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, rasę czy religię. Jednak, aby móc starać się o prawo do użytkowania działki (dzierżawę działkową) konieczne jest:

  • osiągnięcie pełnoletniości,
  • posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terenie RP.

Zarząd ROD, który decyduje o potwierdzeniu praw do działki ma również obowiązek brać pod uwagę takie czynniki, jak:

  • funkcje działki, tj. zapewnianie rodzinie możliwości aktywnego wypoczynku,
  • statutowe zadania PZD w zakresie pomocy rodzinie i niepełnosprawnym,
  • warunki bytowe,
  • miejsce zamieszkania,
  • oraz warunki pracy osoby ubiegającej się o działkę.

W praktyce oznacza to, iż zarząd potwierdzi prawo do działki tej osobie, która z powyższych względów będzie bardziej jej potrzebować lub użytkowanie przez tą osobę działki będzie w większym stopniu spełniało cele, jakie stawia przed sobą PZD.


Jak zostać działkowcem?


KROK 1.

1) Wybór rodzinnego ogrodu działkowego.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest znalezienie ogrodu znajdującego się w niedalekiej okolicy, zapewniającego możliwość nieutrudnionego dojazdu i rzeczywiste korzystanie z działki. Istnieją dwa rodzaje ogrodów: miejskie znajdujące się w granicach administracyjnych miast i podmiejskie na terenach bardziej odległych, poza granicami miasta. Przy wyborze konieczne jest uwzględnienie możliwości komunikacyjnych swoich i swojej rodziny, a także ilości wolnego czasu, jaki chce się poświęcić na użytkowanie działki w ROD.

2) Kontakt z zarządem ROD.

W ogrodzie, w którym dana osoba chce uzyskać możliwość użytkowania działki funkcjonuje zarząd ROD, informacje o godzinach urzędowania zarządu znaleźć można najczęściej na tablicy informacyjnej znajdującej się przy wejściu do ogrodu, bądź też na domu działkowca (świetlicy). Zarząd ROD udzieli osobie zainteresowanej informacji, czy w ogrodzie znajduje się nieużytkowana działka, którą będzie można przekazać tej osobie. W ogrodach mogą być wolne działki w związku z faktem, iż zdarza się, że działkowcy zmuszeni są ze względów np. zdrowotnych zrezygnować z użytkowania, bądź też działka z innych przyczyn pozostaje bez użytkownika.

Obecnie istnieją dwie procedury uzyskania praw do działki:

1. Poprzez przeniesienie praw do działki za pomocą umowy przeniesienia praw do działki sporządzanej przez dotychczasowego działkowca z osobą, która chce zostać działkowcem

 

2. Poprzez podpisanie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD w celu uzyskania praw do działki znajdującej się dyspozycji zarządu ROD

3) Formalne wymagania do uzyskania prawa do działki.

Po ustaleniu procedury uzyskania praw do konkretnej działki osoba starająca się o prawo do działki powinna dopełnić następujących formalności:

 

  • gdy działka przekazywana jest pomiędzy obecnym działkowcem a osobą, która chce zostać działkowcem:

- należy sporządzić umowę  Zgodnie z nową ustawą podpisy pod taką umową muszą być potwierdzone notarialnie.

umowę przeniesienia praw do działki należy złożyć do zarządu ROD wraz z pisemnym wnioskiem o potwierdzenie tej umowy

- zarząd ROD ma dwa miesiące na wydanie decyzji o potwierdzeniu przeniesienia praw do działki. Decyzję taką wydaje w formie uchwały, którą doręcza nowemu działkowcowi.

 

  • gdy działka znajduje się w dyspozycji zarządu ROD:

- należy podpisać umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD 

- na podstawie umowy zarząd ROD wydaje uchwałę dot. uzyskania praw do działki, którą doręcza nowemu działkowcowi.

 

Nowy działkowiec wyraża również na piśmie swoją wolę dotyczącą przynależności do PZD. Jeśli chce zostać członkiem PZD składa do zarządu ROD deklarację członkowskąNatomiast, gdy chce zostać działkowcem niezrzeszonym składa pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Osoby ubiegające się o prawo do działki kierowane są na szkolenie organizowane przez okręgowe zarządy PZD 

 

4) uzyskanie prawa do działki następuje na podstawie uchwały wydanej przez zarząd ROD


KROK 2.

Opłaty.

Kolejną czynnością, jaką należy wykonać, po podjęciu uchwały przez zarząd ROD o potwierdzeniu praw do działki, jest wpłacenie na rachunek bankowy, bądź w kasie ogrodu wpisowego i opłaty inwestycyjnej. Natomiast w terminie do 31 maja każdego roku istnieje obowiązek uiszczenia składki członkowskiej, także opłaty na rzecz ogrodu i innych opłat wynikających z regulaminu ROD, a uchwalonych przez walne zebranie, które jest najwyższym organem samorządu PZD w ROD, w terminach ustalonych przez ten organ.

Charakterystyka poszczególnych opłat:

Wpisowe jest to opłata jednorazowa. Wysokość tej opłaty ustalana jest przez Krajową Radę PZD. Podlega ona podziałowi: 20% wpisowego przeznaczane jest na Fundusz Oświatowy ROD, 60% na Fundusz Oświatowy okręgowego zarządu PZD i 20 % na Fundusz Oświatowy Krajowej Rady PZD. Obecnie wpisowe ustalone jest w wysokości 200 zł Okręgowy Zarząd zgodnie z zapisami Statutu PZD określa wysokość wpisowego w ROD.  Nowy członek Związku ma prawo i obowiązek uczestniczenia w szkoleniu podstawowym z zakresu prawa działkowego i ogrodnictwa (zagospodarowania i modernizacji działki, uprawa i nawożenie działki, zasady ochrony roślin i dobór preparatów dozwolonych do stosowania na działkach, uprawy warzyw, uprawa roślin sadowniczych, uprawa roślin ozdobnych. Ważną sprawą jest wdrażanie zasad współżycia społecznego, przecież na 1 ha ogrodu użytkuje działki 25 rodziny i każda z tych rodzin szuka na działce wypoczynku, spokoju i zdrowego środowiska.)

Ponadto każdy nowy działkowiec otrzymuje bezpłatnie przez 1 rok (12 numerów) miesięcznika „Działkowiec”, który jest jedynym pismem ogrodniczym na rynku dostosowanym treścią do potrzeb działkowców, statut PZD i regulamin ROD. Ma prawo korzystać z literatury ogrodniczej, będącej w posiadaniu zarządu ROD oraz porad instruktora ogrodniczego.

Składka członkowska uiszczana jest przez każdego użytkownika corocznie, do 30 czerwca. Działkowcy mogą wpłacać składkę członkowską już od początku roku, nie czekając na odbycie walnego zebrania, które w tej sprawie się nie wypowiada. Krajowa Rada PZD ustaliła na 2017 r. składkę członkowską w wysokości 6 zł od członka PZD. W sytuacji, gdy członkami PZD są małżonkowie składkę członkowską płacą w wysokości 3 zł każdy.

Opłata inwestycyjna ustalana jest przez zarząd ROD każdego roku, zgodnie z instrukcją Krajowej Rady PZD, która stanowi, że przy ustalaniu opłaty należy się kierować wartością środków trwałych istniejącej w ROD infrastruktury w przeliczeniu na jedną działkę. Jest to wkład wnoszony przez użytkownika działki na Fundusz Rozwoju ROD, z którego finansowana jest przez ROD rozbudowa i modernizacja infrastruktury, urządzeń i obiektów w istniejącym ogrodzie.

Zgodnie ze Statutem PZD każdy zarząd ROD ustala samodzielnie wysokość opłaty inwestycyjnej, przyjmując jako podstawę wartość infrastruktury w ogrodzie będącej wspólną własnością ogrodu wytworzoną wspólnym wysiłkiem (pracy i środków finansowych) dotychczasowych członków.


KROK 3.

Ostatnim krokiem, który powinien być systematycznie przez działkowca podejmowany, jest stosowanie przepisów związkowych poznanych na szkoleniu, zawartych w Statucie PZD i Regulaminie ROD, czyli korzystanie z praw, jakie posiada, wykonywanie obowiązków i użytkowanie działki zgodnie z nimi.


Uwaga!

Ważna rzeczą jest wskazanie czy chcemy ubiegać się o nadanie członkostwa także współmałżonkowi. Jeśli tak, należy to wskazać w Umowie przeniesienia praw do działki, umowie dzierżawy działkowej i deklaracji członkowskiej, a wtedy zarząd ROD przyzna prawa członkowskie także drugiemu małżonkowi, który staje się również członkiem PZD.

Współmałżonkowie mogą użytkować tylko jedną działkę w ROD. Wyjątek: małżonkowie mogą użytkować dwie działki tylko w sytuacji, gdy użytkowali je przed zawarciem małżeństwa.

W przypadku, gdy oboje małżonkowie zostają członkami PZD, wpłacają oni tylko jedno wpisowe i jedną opłatę inwestycyjną.

Uwaga!

Gdy działka przejmowana jest w użytkowanie przez małżonka, bądź osobę bliską po osobie zmarłej, osoba ta zwolniona jest z konieczności uiszczenia opłaty inwestycyjnej.          

 


TIARELLA

Są blisko spokrewnione z żurawkami i roślinami z rodzaju utajma, z którymi tworzą mieszańce. W uprawie rozpowszechnionych jest wiele odmian mieszańcowych, ozdobnych z powodu większych i zaróżowionych kwiatów oraz plamistych liści.

Liście zwykle zimozielone, owłosione, ząbkowane, z kilkoma klapami lub z trójlistkowe. Zebrane w większości w rozetę przyziemną, na pędach kwiatowych czasem też z kilkoma liśćmi.

Kwiaty drobne, zebrane w delikatne grona na nagich pędach. Kwiaty białe, czasami bladoróżowe


ŻURAWECZKA

 żuraweczka to bliska kuzynka żurawki, nazywana inaczej żurawkotenellę (łac. Heucherella).
Żuraweczka powstała ze skrzyżowania żurawki z tiarellą, dzięki czemu łączy w sobie najlepsze cechy obu gatunków. Po żurawkach odziedziczyła niezwykle piękne, barwne liście, natomiast po tiarelli otrzymała zaskakująco duże, groniaste kwiatostany.


HORTENSJA SZORSTKOLISTNA Aspera ‘Macrophylla’

Obrazek

 

Jedyna w swoim rodzaju gatunek hortensji, która urzeka swoim niezwykłym wyglądem liści i kwiatów.

 

Jest krzewem o prostych, grubych i sztywnych pędach, wydłużonych, dużych, szorstkich, ciemnozielonych liściach i kwiatach zebranych w płaskie kwiatostany, wewnętrznych płodnych barwy różowo-lila  i zewnętrznych płonych, białych lub jasnoróżowych zebranych w wianek dookoła kwiatostanu

Krzew o sezonowych liściach, dorastający do 1,5 m wysokości i szerokości. Pędy proste, sztywne i grube, owłosione. Liście ciemnozielone, szare od spodu, gęsto owłosione. 



Uprawa. Lubi gleby wilgotne, lekko kwaśne, stanowiska półcieniste. W ostre zimy może być uszkadzana przez mróz, ale dobrze regeneruje się. Po przemarznięciu słabo kwitnie.


HORTENSJA KRZEWIASTA 'Annabelle'


 Rośnie  na stanowisku słonecznym, jednak wtedy może słabiej kwitnąć. Oprócz tego tylko w cienistych lub pół cienistych miejscach liście stają się ciemno zielone, co dodatkowo podkreśla śnieżną biel kwiatostanów.to krzew dorastający do 150 cm wysokości. Posiada eliptyczne,długie i zielone liście. Odmiana 'Anabelle' wytwarza duże, początkowo zielonkawe, później kremowo-białe, kuliste kwiatostany na końcach pędów. Kwitnie od czerwca do września. Hortensja ta wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, oraz żyznej, lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Coroczne przycinanie, zapewni intensywniejsze kwitnienie oraz rozkrzewianie się rośliny. Odmiana dobrze znosząca niskie temperatury. Polecana do ogrodów przydomowych i parków. 


HORTENSJA BUKIETOWA SANDEA FRAISE

Miniaturowa wersja hortensji Vanilie fraise

Karłowa wolnorosnąca odmiana hortensji o półkolistym pokroju osiągająca około 1 metra wysokości i podobną średnicę.



Kwiaty pojawiają się w lipcu i utrzymują się aż do późnej jesieni.Ma pokrój początkowo wyprostowany, stopniowo pod ciężarem kwiatów pędy wyginają się tworząc kulisty kształt rośliny.

Jest to odmiana szczególnie ozdobna ze względu na wielkość i kolor kwiatów - ogromne nawet 25-centymetrowe kwiatostany stożkowego kształtu są początkowo kremowego koloru, stopniowo przechodząc do intensywnego różu.Niezwykle atrakcyjne zabarwienie biało różowych, a później zaczerwienionych kwiatostanów połączone z ich wielkością sprawia, że kwitnienie jest niezwykle widowiskowe.

Lubi stanowiska półcieniste do zacienionych, glebę przepuszczalną o kwaśnym odczynie. Odmiana ta jest w pełni mrozoodporna.


Kwitnie niezależnie od przebiegu mrozów zimą, ponieważ tworzy kwiaty na pędach jednorocznych, będzie przepiękną ozdobą każdego założenia ogrodowego. WIOSNĄ SADZONKI ZGODNIE Z ZASADAMI CIĘCIA PRZYCINAMY DO OKOŁO 30 CM.

HORTENSJA BUKIETOWA VANILLE FRAISE

 

Odmiana o bardzo dużych kwiatostanach złożonych z kwiatów płonych, które bardzo szybko różowieją. Niezwykle atrakcyjne zabarwienie biało różowych, a później zaczerwienionych kwiatostanów połączone z ich wielkością sprawia, że kwitnienie jest niezwykle widowiskowe. Kwiaty pojawiają się w bardzo dużych ilościach w lipcu i utrzymują się aż do późnej jesieni.

Kwiaty płonne, zebrane w wiechowate, bardzo duże kwiatostany, do 40 cm długości.
 
Barwa kwiatów początkowo biała, szybko zmienia się na intensywnie różową, a nawet czerwoną
Roślina całkowicie mrozoodporna, nie wymaga okrywania.


http://www.albamar.pl/allegro/zdjecia/akex-albamar/zdjecia_roslin/hydrangea/paniculata/vanille_fraise/1mm.JPG

Jest krzewem dorastającym do 1,5m. Dla uzyskania okazałego kwitnienia zaleca się silne przycięcie wiosną. Najlepiej ściąć wszystkie pędy ok 10cm nad cięciem zeszłorocznym.


http://www.albamar.pl/allegro/zdjecia/akex-albamar/zdjecia_roslin/hydrangea/paniculata/vanille_fraise/12.jpg


Jak wszystkie hortensje bukietowe nie ma specjalnych wymagań, dobrze radzi sobie na stanowisku słonecznym, jest mrozoodporna i kwitnie niezależnie od przebiegu mrozów zimą, ponieważ tworzy kwiaty na pędach jednorocznych. Gleba do uprawy powinna być żyzna, w miarę wilgotna i lekko kwaśna. Aby zapobiec utracie wody, okolice systemu korzeniowego warto ściółkować korą

 






WIDE BRIM-funkia

Wide Brim' to odmiana osiągająca 35-45 cm wysokości. Cechuje sięumiarkowanym tempem wzrostu oraz odpornością na niekorzystne warunki. Liście niebiesko-zielone z nieregularnym złoto-żółtym marginesem. Kwiaty w kolorze lawendowym stanowią ozdobę roślinyod lipca do sierpnia.


WHITE FEATHER- funkia

White Feather' to rzadka i niespotykana odmina, której pierwszewiosenne liście mają kolor kremowo-biały! Z czasem tracą niebanalny kolor i liście stają się zielonkawe. Kolejne wyrastające mają zabarwienie zielone oraz zielonobiałe z wyraźnymi zielonymi żyłkami. Osiąga wysokość 15-20 cm.


Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW