Kiedy z dnia na dzień zdrowa roślina umiera, zastanawiamy się, co jest tego przyczyną. Często - jak w przypadku tych żurawek, które widac na zdjęciu - rośliny zostają zaatakowane przez żerujące w glebie larwy. Ich ulubionym miejscem jest szyjka korzeniowa - obcinają korzenie, co prowadzi do nagłego obumarcia rośliny.
W takim miejscu można znaleść larwy opuchlaka, chrząszcza, który latem złożył w podłożu jaja. Po krótkim czasie wylęgły się z nich larwy, które rozpoczęły żerowanie, a ich celem jest przezimowanie w glebie. Nie możemy do tego dopuścić. Larwy usuwamy, jeśli roślina jest w donicy - przesiewamy ziemię, a rośliny ratujemy robiąc z nich sadzonki.
Jest łatwy sposób rozmnażania żurawek polegający na oderwaniu od rośliny bocznego odrostu tzw. krótkopędu. Sadzonki umieszczamy w ziemi ogrodowej zmieszanej z piaskiem. Musimy dbać o stałą wilgotność podłoża i nie dopuścić do przesuszenia. Po około 2-4 tygodniach sadzonki wypuszczą korzenie i nowe liście.
W przypadku zaatakowania przez larwy i pędraki większych powierzchni w ogrodzie należy stosować preparat biologiczny Larvanen.