Gdy zarząd ROD z nas rezygnuje Stowarzyszenie ogrodowe też może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej - na miesiąc naprzód, na koniec danego miesiąca kalendarzowego. Ma do tego prawo jednak tylko wówczas, gdy działkowiec: a) pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub z regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową; b) wykracza w sposób rażący i uporczywy przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek; c) zalega z opłatami ogrodowymi lub związanymi z działką co najmniej przez sześć miesięcy - mimo że był uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i dostał dodatkowy, miesięczny termin do zapłaty zaległych oraz bieżących należności; d) oddał działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania; e) wybudował, rozbudowuje lub nadbudował altanę w wymiarach przekraczających dopuszczalne normy. Stowarzyszenie ogrodowe musi wówczas zawiadomić nadzór budowlany. Stwierdzenie naruszenie prawa jest podstawą do wypowiedzenia umowy - w formie pisemnej i z uzasadnieniem. W działkach zrzeszonych w Polskim Związku Działkowym umowę wypowiada zarząd ogrodu - podejmując uchwałę. Działkowiec jej nie otrzymuje. Do niego trafia wypowiedzenie - podpisane przez prezesa zarządu oraz członka. Do ważności czynności prawnej konieczne jest podpisanie przez dwóch członków zarządu.
Roszczenie o przejęcie działki mają też jednak pozostali bliscy zmarłego. Czyli wszyscy jego przodkowie (na przykład rodzice), potomkowie (dzieci albo wnuki) oraz rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, a także osoby pozostające ze zmarłym w stosunku przysposobienia. By mogli skutecznie skorzystać z przysługującego im przywileju, muszą złożyć wniosek do zarządu ogrodu w terminie: - trzech miesięcy od dnia powstania roszczenia - w razie pozostawania przez zmarłego w związku małżeńskim; - sześciu miesięcy od śmierci działkowca - to w sytuacji, gdy osoba zmarła nie pozostawała w związku małżeńskim. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, na przykład syna i córki zmarłego działkowicza pana Jana, o tym, kto otrzyma prawo, zadecyduje sąd. Orzekając, będzie brał pod uwagę w szczególności okoliczność, czy dana osoba bliska korzystała z działki wraz ze zmarłym.
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych zadbała o prawa najbliższej rodziny na wypadek śmierci działkowca. Uwaga! Prawo do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym nie podlega dziedziczeniu na ogólnych zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Obowiązują odrębne zasady. Takie są zasady dla małżonków Weźmy za przykład małżeństwo działkowiczów Jana i Kazimierę Nowaków. Pan Jan zmarł. Jeżeli oboje Nowakowie mieli prawo do działki, to zachowa je żyjący współmałżonek. Czyli w tym przypadku pani Kazimiera. Gdyby go jednak nie posiadała, ustawa zapewnia jej możliwość tak zwanego wstąpienia w prawa do działki po zmarłym. Jak ma to zrobić? Wystarczy, że w terminie do sześciu miesięcy od dnia śmierci współmałżonka złoży stosowne oświadczenie. Gdy nie złożono takiego oświadczenia (albo zmarły nie był w związku małżeńskim), prawo do działki wygasa.
W przypadku gdy umowę dzierżawy działki wypowiedziano 15 sierpnia 2016 r. to 30 września 2016 r. upłynie termin wypowiedzenia i prawo do działki wygaśnie, a wypowiedzenie stanie się prawomocne.
Po tym terminie możliwe będzie w dalszej kolejności podjęcie przez zarząd ROD działań polegających na przejęciu działki.
AP
Taka sytuacja może być podstawą do wypowiedzenia przez zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej. Na podstawie art. 36 ust. 3 pkt 1) ustawy o ROD, stowarzyszenie ogrodowe (zarząd ROD) może wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, przykładowo w ten sposób, iż zaniedbuje działkę, w ogóle jej nie użytkując. Na podstawie § 9 ust. 2 pkt 3) regulaminu ROD działkowiec ma w szczególności obowiązek użytkować działkę zgodnie z ustawą i regulaminem.
W tejże sytuacji zarząd ROD, chcąc dochować procedury wypowiedzenia opisanej w ustawie, powinien:
a) wysłać pisemne upomnienie do działkowca wskazując na nieprawidłowości w korzystaniu z działki,
b) w dalszej kolejności może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej z podaniem przyczyny tego wypowiedzenia.
Z uwagi na kwestie dowodowe takie wypowiedzenie należy wysyłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Zarząd ROD winien podjąć uchwałę w sprawie wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej na podstawie art. 36 ust. 3 pkt 1) ustawy o ROD.
W sytuacji nie odbierania przez działowca na wskazywany przez niego adres do korespondencji wysłanego przez zarząd ROD za pośrednictwem poczty wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej i jego późniejszego zwrotu przez pocztę, pozostawia się takie wypowiedzenie w aktach ze skutkiem doręczenia.
Działkowiec nie może mieć uli na działce. Zgodnie z § 37 regulaminu ROD hodowla pszczół może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece, która jest wydzieloną na ten cel częścią terenu ogólnego, odizolowaną od pozostałej części ROD. Ten przepis obowiązuje nieprzerwanie od 1 stycznia 2000 r.
Zdecydowanie nie. Osobie zainteresowanej uprawianiem działki w rodzinnym ogrodzie działkowym przydzielana jest w użytkowanie działka o określonej powierzchni i granicach zgodnych z planem zagospodarowania ogrodu. Każdy działkowiec ma prawo do zagospodarowywania wyłącznie przydzielonej mu w użytkowanie działki, a nie alei i dróg ogrodowych, do których nie ma żadnego tytułu.
Na podstawie § 68 ust. 4 regulaminu ROD zabrania się wznoszenia na terenie ROD toalet wolnostojących.
W § 41 regulaminu ROD zostały wymienione urządzenia, w jakie może być wyposażona działka. Jest to katalog zamknięty. W związku z tym urządzenia, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. W omawianym paragrafie nie znajdujemy zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD.