PIELĘGNACJA HOST

 Nawożenie.

Hosty nie wymagają obfitego nawożenia. Gorzej wpływa na nie przenawożenie niż brak nawozu. Najlepiej zastosować dwukrotne nawożenie: w kwietniu po pojawieniu się pierwszych liści oraz na przełomie czerwca i lipca, ale nie później. Na rynku nie ma nawozów przeznaczonych specjalnie dla host. Można je więc nawozić nawozami wieloskładnikowymi, jak azofoska, polifoska, lub długo działającym nawozem, np. Osmocote. Podlewanie. Hosty, zarówno małe, jak i olbrzymie, mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez którą następuje szybsze parowanie wody, dlatego mają też duże zapotrzebowanie na wodę. Jej brak objawia się żółknięciem i obsychaniem krawędzi liści, a później również całych liści. Najlepszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni. Zraszanie roślin powoduje często infekcje grzybami, które przedostają się do rośliny wraz z ziemią. Jeśli nie mamy w ogrodzie zainstalowanego automatycznego  nawadniania, to w czasie suchego lata należy obficie podlewać rośliny raz na 5–6 dni konewką, uważając aby nie zmoczyć liści


POCHODZENIE HOST

Hosty rosną naturalnie na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Po raz pierwszy rośliny te opisał Englebert Kaempfer, XVIIwieczny holenderski botanik. Obecną nazwę zaproponował w 1812 roku Leopold Trattinick, austriacki botanik, który chciał w ten sposób uczcić pamięć swojego rodaka Nicholasa Thomasa Hosta – autora czterotomowej encyklopedii flory Austrii. Niemiecki botanik Kurt Sprengel zaproponował inną nazwę dla tej egzotycznej rośliny – funkia. Obecnie wśród miłośników tych roślin z równym powodzeniem funkcjonują obie nazwy. Pierwszym gatunkiem, który dotarł do Europy, była hosta plantaginea. Nasiona tej rośliny zostały przesłane przez francuskiego konsula Macao do ogrodu botanicznego w Paryżu (1784 rok). Ze względu na zdolności adaptacyjne funkie szybko zadomowiły się w parkach na terenie całej Francji. Jednak prawdziwy podbój Europy hosty rozpoczęły 40 lat później. Wędrówka host z Dalekiego Wschodu trwa jednak do dzisiaj. W 1985 roku ekspedycja pod auspicjami Amerykańskiego Narodowego Arboretum odkryła w Korei nieznane do tej pory hosty: H. Yingeri i H. Jonesii. Od momentu odkrycia roślin przez Europejczyków zdobywa ona coraz więcej entuzjastów na wszystkich kontynentach.


ROZMIARY HOST

ROZMIARY HOST

mini (D) miniatury 7,5 - 15 cm (3-6")
S (small) małe 15-30 cm (6-12")
M (medium) średnie 30 - 60 cm (12-24")
L (large) duże 60 - 90 cm (24-30")
VL (very large) bardzo duże 75 - 90 cm (30- 36")
(giant) super duże , powyżej 90 cm (above 36")


HOSTY WŚRÓD HOST

 

    Hosty wśród host

Hosty są roślinami bardzo zróżnicowanymi - wyróżniamy zarówno duże i małe, wysokie i niskie. Dzięki swym dekoracyjnym liściom w przeróżnych kolorach (zielony, żółty, niebieski, paskowany) są niezwykle efektowne. Można tworzyć rabaty jedynie z tych roślin, a miejsca te będą atrakcyjne.Liczba gatunków i odmian host jest bardzo duża - do rodzaju Hosta zaliczamy 40 gatunków i ponad 1000 odmian, dlatego wybór odpowiednich roślin bywa czasem bardzo trudny. Warto jednak dobierać rośliny tak, aby kontrastowały ze sobą kształtem, fakturą, unerwieniem lub kolorem liści. Nie należy przesadzać z liczbą odmian, gdyż można uzyskać efekt pstrokacizny - 3 - 5 host na 1 m2 w zupełności wystarczy.


HOSTY W CIENIU

Hosty w półcieniu

Rozproszone promienie słoneczne, przefiltrowane przez gałęzie drzew - to idealne warunki dla host. Pod koronami drzew, na powierzchni ziemi promienie słoneczne przechodzące przez liście tworzą gęsty wzór, przesuwający się wraz ze słońcem wędrującym po nieboskłonie. W takim środowisku hosty otrzymują zarówno dawkę ciepłego słońca, jak i chłodnego cienia. Właśnie w takich warunkach najlepiej rośnie większość gatunków i odmian host.

 

Hosty rosnące pod drzewami i krzewami konkurują z wyższymi roślinami o wodę i substancje pokarmowe. Jeśli rosną pod drzewami o ekspansywnym, płytkim systemie korzeniowym - t.j. klony(Acer), wierzby (Salix), świerki (Picea) czy modrzewie (Larix), powinny być systematycznie podlewane i nawożone.

 

Hosty w cieniu

W miejscu, gdzie dociera niewiele słońca powinno się sadzić tylko gatunki tolerujące duże zacienienie. Jest to miejsce zwykle dość wilgotne i w związku z tym podatne na choroby grzybowe. W pełnym cieniu, gdzie do ziemi nie dociera słońce dobrze rosną jedynie mchy i grzyby.


HOSTY NA SŁOŃCE

Hosty to typowe rośliny cienia, jednak wiele najnowszych odmian z powodzeniem możemy sadzić w miejscach nasłonecznionych - tj. Hosta fortunei 'Aureomarginata', H. plantaginea i odmiany od niej pochodzące 'Royal Standard' oraz 'Sum & Substance’.

Stanowiska mocno nasłonecznione nie nadają się do uprawy host. Zbyt intensywne słońce będzie powodować przypalenia liści oraz zamieranie roślin w wyniku zbyt szybkiej utraty wody. Hosty w miejscach nasłonecznionych wymagają zapewnienia im stale wilgotnego podłoża, aby mogły uzupełniać zapas wody, utracony w wyniku dużego parowania przez liście. Gleba w miejscu nasłonecznionym powinna mieć większą domieszkę torfu i kompostu, gdyż te dodatki dobrze utrzymują wilgoć w podłożu. Niezbędne jest także ściółkowanie gleby, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym parowaniem.

Kolor liści host na słońcu będzie zupełnie inny niż roślin w miejscach zacienionych. Hosty o żółtych kolorach będą prawie białe, a niebieskie będą bardziej zielone. Hosty o niebieskich liściach są najbardziej narażone na przypalenia liści w wyniku działania promieni słonecznych, dlatego nie powinno sadzić się ich w palącym słońcu.


HOSTY

Hosty, inaczej funkie, to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Swoją popularność zawdzięczają swojej długowieczności, skromnym wymaganiom oraz niezwykłej dekoracyjności liści. Można je sadzić w różnych miejscach i komponować z innymi roślinami.Mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Rośliny te cenione są przede wszystkim za ich dekoracyjne liście. Wykazują duże zróżnicowanie pod względem rozmiaru, kształtu, faktury, unerwienia i koloru. Sadzone są zarówno jako rośliny samodzielne, w grupowych nasadzeniach lub jako tło dla innych roślin.

 

Hosty są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Najlepiej rosną w żyznej, zwięzłej i przepuszczalnej, lecz i stale lekko wilgotnej ziemi, o odczynie lekko kwaśnym.

 

W miejscach suchych rosną słabo. Raz posadzone, będą rosły w tym samym miejscu przez wiele lat. Co roku, będą tworzyć kępy liści, które z czasem przekształcą się w duże karpy. Większość gatunków i odmian preferuje miejsca wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście  mają najpiękniejsze kolory.


ZAMIENNIKI MYSICH USZU

European bred                         US bred

 

H. ‘Lucky Mouse’        =          H. ‘Mighty Mouse’

H. ‘Snow Mouse’         =          H. ‘Mouse Trap

H. ‘Desert Mouse’       =          H. ‘Pure Heart’

H. ‘Dancing Mouse’     =          H. ‘Ruffled Mouse Ears’

 


KATALOG MYSICH USZU

‘American Super Mouse’ (V. Wade NR)
Blue Mouse Ears (E. & J. Deckert 2000)
Blue Mouse Ears Supreme (W. Silvers 2007)
Calico Mouse Ears (M. Zilis NR)
Cat and Mouse (H. Hansen 2007)
Church Mouse (Walters Gardens NR)
Crazy Mouse Ears (J. Schwarz NR)
Dancing Mouse (M. Fransen NR) (Few)
Desert Mouse (J. van den Top NR)
Forest Mouse (J. van den Top NR)
Frosted Mouse Ears (M. Zilis, E. & J. Deckert 2006)
Funny Mouse (Fransen NR)
Giantland Mouse Cheese  (Zilis/Miller/Meyer 2011)
Giantland Sunny Mouse Ears (Zilis/Miller/Meyer 2011)
Green Mouse Ears (E. & J. Deckert 2004) 
Itty Bitty (M. Zilis 2010) 
Jumbo Mouse Ears (H. Philips 2011)
Little Ice Mouse (J. van den Top NR)
Lucky Mouse (J. van den Top NR) 
Mighty Moe (W. Silvers 2009)
Mighty Mouse (Walters Gardens 2006)
Mouse Tracks (Walters Gardens & A. Bergeron 2009)
Mouse Trap (Shady Oaks Nursery NR) (Very few)
Mrs. Mouse Ears (M. Testart NR)
Mystic Mouse (D. Van Eechaute NR)
One Iota (J. Anderson NR)
One Iota Supreme (J. Schwarz NR)
Pure Heart (Walters Gardens & J. Westendorp 2009)
Royal Mouse Ears (E. & J. Deckert 2004)
Ruffled Mouse Ears (C. Wilson NR) 
Snow Mouse (M. Fransen NR) (Few)


WSZYSTKO O MYSICH USZACH

MYSIE USZY

 

Co to są Mysie Uszy?

 

to miniaturowe funkie które dla miłośników i kolekcjonerów funkii są jak narkotyk dla uzależnionego 

Piękne maleństwa wyglądem odpowiadające swojej nazwie.Zielono-niebieskie liście tej hosty do złudzenia przypominają mysie uszka,tworzą cudnie gęste kępki i są ozdobą każdego ogrodu.

Rodzina myszek szybko się powiększa,przybywają nowe spoty które wywodzą się od swoich pierwszych rodziców,zazwyczaj jednak są one bardziej pożądane i bardziej poszukiwane.

Zbieractwo mysich uszu to dość drogie hobby zazwyczaj sadzonki trzeba sprowadzać z zagranicy płacąc za nie dość spore sumy,ale zaręczam że odwdzięczą się za to swym urokiem i czarem a każda nowa odmiana jest jak klejnot w całym zbiorze.

 


Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW