Kwiecień.
Nad powierzchnią ziemi pokazują się pierwsze kiełki. Jest to najlepszy miesiąc na podział host. Jeśli w poprzednim sezonie zauważyliśmy, że liście są coraz drobniejsze i jaśniejsze, a kłącze zbyt gęste, to najwyższy czas na odmłodzenie rośliny. Zabieg ten należy przeprowadzić przed rozwojem liści. W tym celu trzeba delikatnie wykopać całą roślinę, podzielić ostrym nożem na kilka części, wsadzić do ziemi i obficie podlać. Podłoże oraz pojawiające się liście można spryskać środkiem grzybobójczym, ponieważ w tym czasie rozwijają się choroby grzybowe. Wokół rozwijających się kiełków należy spulchnić ziemię i wysiać pierwszą dawkę nawozu mineralnego w ilości uzależnionej od wielkości rośliny (1–2 łyżeczki na roślinę). Przez cały okres wegetacji należy zbierać ślimaki, dla których funkie, szczególnie te o miękkich liściach, są prawdziwym rarytasem.
Maj.
Usuwamy starzejące się, żółknące liście. Odchwaszczamy glebę wokół rośliny. Usuwamy pędy kwiatowe pojawiające się u młodych roślin, dzięki czemu roślina będzie bujniej się rozrastała.
Czerwiec.
Podajemy drugą, mniejszą dawkę nawozu (1–1,5 łyżeczki na roślinę). Po pojawieniu się szkodników: wciornastków, przędziorków należy zastosować środek owadobójczy. Odchwaszczamy i spulchniamy glebę. Usuwamy przekwitające pędy kwiatostanowe. Jeśli jest sucho, to podlewamy
Lipiec–sierpień.
Stosujemy zabiegi pielęgnacyjne, które przeprowadzaliśmy w czerwcu. Jeśli lato jest suche, to podlewamy. Wrzesień–październik. Po pierwszych przymrozkach liście host, które uległy zważeniu należy systematycznie usuwać. Mogą się one bowiem stać siedliskiem zarodników grzybów chorobotwórczych.
Listopad–grudzień.
W bezśnieżne, mroźne zimy należy zabezpieczyć hosty suchymi liśćmi lub torfem